Kształtowany współcześnie przez media model życia, pracy i standardy dotyczące wyglądu, powodują przepracowanie, stres, przemęczenie wysiłkiem fizycznym bez odpowiedniej regeneracji lub brak aktywności fizycznej, zaburzenia odżywiania i sięgania po używki i narkotyki. Wszystko to sprzyja zaburzeniem czynności gruczołów endokrynnych. Coraz powszechniej dochodzi do zaburzeń czynności przysadki w zakresie wydzielania hormonów gonadotropowych, czego konsekwencją jest zaburzenie czynności jąder u mężczyzn i jajników u kobiet. Prowadzić to może do zaburzeń libido i zaburzeń płodności u obu płci jak również do zaburzeń erekcji u mężczyzn. To z kolei potęguje stres , może prowadzić do depresji i zaburzeń nerwicowych a także do zaburzeń metabolicznych i nasila dysfunkcję czynnościową gruczołów endokrynnych.
Więcej o zaburzeniach erekcji przeczytasz TUTAJ.
Zaburzenia hormonalne a życie seksualne
Niewydolność przysadki, jąder i jajników manifestująca się zaburzeniami libido i płodności oraz zaburzeniami erekcji u mężczyzn może wynikać również z poważnych schorzeń w tym endokrynologicznych, neurologicznych, urologicznych, onkologicznych, metabolicznych i genetycznych, które nierozpoznane mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia.
Diagnoza i leczenie endokrynologiczne
Dlatego ważne jest, aby osoby z obniżonym libido, zaburzeniami płodności i mężczyźni z zaburzeniami erekcji zawsze i w pierwszej kolejności podlegali wnikliwej diagnostyce endokrynologicznej w celu ustalenia typu zaburzenia i podjęcia leczenia endokrynologicznego, a w przypadku podłoża pozaendokrynologicznego zostali skierowani na dalszą diagnostykę przed rozpoczęciem leczenia endokrynologicznego.
Hormony płciowe i metabolizm
Hormony płciowe oddziałują na procesy metaboliczne, a z kolei otyłość lub niedożywienie i zaburzenia metaboliczne, takie jak: insulinooporność, cukrzyca czy zaburzenia gospodarki lipidowej wpływają niekorzystnie na czynność hormonalną. Dlatego leczenie zaburzeń w zakresie stężenia hormonów płciowych zawsze musi odbywać się równolegle z leczeniem zaburzeń metabolicznych, otyłości czy niedoboru wagi.
Pogoń za idealną sylwetką: Nielegalne substancje a zdrowie mężczyzn.
Zaburzenia depresyjne i nerwicowe towarzyszące problemom seksualnym wpływają niekorzystnie na czynność przysadki i skuteczność leczenia, dlatego ważne jest równoczesne leczenie przez seksuologa, psychiatrę, psychologa i fizjoterapeutę w celu utrzymania trwałej poprawy.
Oddzielny, a narastający problem stanowi coraz powszechniejsze nielegalne stosowanie steroidów anaboliczno-androgennych w celu poprawy sylwetki i uzyskania lepszych efektów treningowych (mężczyźni trenujący sporty sylwetkowe i siłowe) lub poprawy witalności (pracownicy korporacji, mężczyźni pod dużą presją środowiska co do oczekiwań jakie powinni spełniać). Ich stosowanie prowadzić może do poważnych powikłań zagrażających życiu i zdrowiu jak na przykład: niewydolność serca, zatorowość płucna, udary mózgu, niewydolność wątroby, prosowate wylewy krwawe wątroby, przyspieszenie rozwoju raka prostaty i piersi oraz do przemijających lub trwałych zaburzeń płodności. U mężczyzn sięgających po te substancje często występują nierozpoznane zaburzenia w zakresie stężeń hormonów płciowych, które powodują obniżenie witalności i problemy z uzyskaniem odpowiednich wyników treningowych. Niestety nie mają oni świadomości, że mogą uzyskać pomoc medyczną w tym zakresie i uciekają się do prób podniesienia poziomu testosteronu w postaci jego suplementacji z nielegalnych źródeł. Mężczyźni ci trafiają do endokrynologa również po nieskutecznych próbach przywrócenia prawidłowej czynności przysadki i jąder po zaprzestaniu stosowania steroidów anaboliczno-androgennych podjętych na własną rękę za pomocą preparatów z nielegalnych źródeł z powodu zaburzeń libido i płodności.
Przewlekłe stosowanie steroidów anaboliczno-androgennych prowadzić może również do uzależnienia, a także bigoreksji, czyli zaburzonego postrzegania własnego ciała (uważają swoją muskulaturę za niewystarczającą). Odstawienie stosowania steroidów anaboliczn- androgennych wymaga wówczas skoordynowanej opieki endokrynologa, psychiatry i psychologa.
„Diagnoza endokrynologiczna stanowi kluczowy krok w leczeniu zaburzeń hormonalnych, a skoordynowana opieka medyczna może przynieść trwałą poprawę jakości życia i satysfakcji seksualnej.”
Kompetencje endokrynologa i specjalisty medycyny sportowej w ramach poradni seksuologicznej:
- Pełna diagnostyka endokrynologiczna u wszystkich pacjentów z zaburzeniami czynności seksualnych jako wstępne badanie
- Po rozpoznaniu typu zaburzeń w zakresie hormonów płciowych skierowanie pacjenta na odpowiednie badania i konsultacje
- Po ich uzyskaniu leczenie endokrynologiczne zaburzeń hormonalnych leżących u podłoża zaburzeń i skierowanie pacjenta do seksuologa, psychologa i fizjoterapeuty celem podjęcia równoczesnego leczenia
- Równoczesne leczenie otyłości i zaburzeń metabolicznych oraz innych współistniejących schorzeń endokrynologicznych
- Monitorowanie leczenia i kierowanie pacjenta na wymagane w standardach konsultacje i badania kontrolne
- W razie wykluczenia podłoża endokrynologicznego skierowanie pacjenta do seksuologa, psychiatry, psychologa i fizjoterapeuty celem leczenia objawowego
- Odstawianie steroidów anaboliczno androgennych i leczenie majace na celu powrót czynności przysadki i jąder
- Współpraca z seksuologiem, psychologiem i fizjoterapeutą w zakresie opieki nad leczonymi pacjentami
Dowiedz się więcej o seksuologii TUTAJ.