Ginekolog przyjmujący prywatnie czy na NFZ? DCG daje wybór! lek. Yevheniia Sankova
26.01.2024

Ginekolog przyjmujący prywatnie czy na NFZ? DCG daje wybór!

Każda kobieta ma prawo skorzystać z bezpłatnej konsultacji ginekologicznej w ramach NFZ. Równie dobrze może jednak umówić się na wizytę do lekarza przyjmującego prywatnie – odpłatnie. Wybierając lekarza, warto zwrócić uwagę na zalety i wady obu tych możliwości. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Kiedy należy udać się do ginekologa?

Konsultacja ginekologiczna stanowi element podstawowej profilaktyki zdrowotnej kobiet. Z tego powodu wizytę u tego lekarza warto zaplanować przynajmniej raz w roku, o ile nie zmagasz się z żadnymi dolegliwościami. Jeśli jednak coś Cię niepokoi, możesz zwiększyć częstotliwość wizyt. Do konsultacji ginekologa (na NFZ lub prywatnie) mogą Cię skłonić następujące objawy:


● ból w podbrzuszu,
● upławy,
● świąd i pieczenie pochwy,
● ból piersi,
● ból podczas stosunku,
● nieregularne miesiączki,
● problem z zajściem w ciążę,
● objawy ciąży,
● suchość pochwy,
● plamienia poza miesiączką,
● potrzeba antykoncepcji

lek. Wojciech Rogala, Ginekolog, Położnik, Badania Prenatalne

Lekarz przyjmujący prywatnie i na NFZ – różnice

Narodowy Fundusz Zdrowia to jednostka administracyjna odpowiadająca za powszechną opiekę zdrowotną w Polsce. Prawo do nieodpłatnego korzystania z usług dostępnych w ramach niego mają wszyscy, którzy płacą obowiązkowe składki zdrowotne, a także inne uprawnione do tego osoby.


Chociaż możliwość bezpłatnych konsultacji z lekarzami pierwszego kontaktu i specjalistami jest niewątpliwie korzystna, trzeba pamiętać, że ma pewne ograniczenia. Fundusz nie pokryje bowiem wszystkich wydatków na cele zdrowotne, zwłaszcza w kontekście prowadzenia ciąży. Dla przykładu usługi ginekologiczne NFZ nie obejmują badania III trymestru, które jest niezwykle ważnym etapem opieki przedporodowej.
Alternatywę dla publicznej służby zdrowia stanowi prywatny gabinet. Choć w tym momencie pokryjesz wszystkie koszty wizyty i wykonanych badań, to lekarz prowadzący prywatną praktykę ma większą swobodę w ich wykonywaniu. Może zatem reagować na indywidualne prośby pacjentki, za które nie zapłaciłby Fundusz.


Centrum Medyczne DCG to unikalne miejsce na mapie Wrocławia, w którym możesz skorzystać z usług medycznych w tym zakresie na dwa sposoby. Znajdziesz tu ginekologa NFZ Wrocław, u którego zasięgniesz bezpłatnej porady lekarskiej w ramach publicznej służby zdrowia. Dostępna jest również prywatna poradnia ginekologiczna z przejrzystym cennikiem za usługi.


W Centrum Medycznym DCG usługi w ramach prywatnej i publicznej służby zdrowia są świadczone na tym samym poziomie. Pacjentka może więc czuć się doskonale zaopiekowana niezależnie od tego, czy za jej wizytę płaci Fundusz, czy też przyjmie ją ginekolog prywatnie.

Ginekolog NFZ a prywatnie – jakie są różnice w Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu?

W Centrum Medycznym DCG czeka na Ciebie szereg wykwalifikowanych ginekologów – prywatnie i na NFZ. W obu przypadkach standard usług i podejście do pacjentki będą zawsze takie same. Trzeba mieć jednak świadomość ograniczeń, z jakimi wiąże się korzystanie z usług ginekologicznych NFZ.
Dotyczy to chociażby dostępności terminów. Zainteresowanie bezpłatnymi wizytami na Fundusz jest bardzo duże, stąd też mniejsza dostępność wolnych terminów na wizyty. W DCG we Wrocławiu dokładamy jednak wszelkich starań, by maksymalnie ograniczyć wynikające z tego powodu niedogodności. Jeśli zależy Ci na szybszym terminie wizyty, będzie to prostsze w przypadku wizyt prywatnych.
Bez względu na to, czy ginekolog przyjmie Cię prywatnie lub na NFZ, zawsze możesz liczyć na badania obowiązkowe. Warto wiedzieć, że na przykład cytologia przysługuje na Fundusz raz na trzy lata.
Jak to wygląda, gdy w grę wchodzi prowadzenie ciąży na NFZ i prywatnie? W obu przypadkach lekarz DCG będzie postępować zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Możesz więc liczyć na podstawowe badania zalecane w czasie ciąży, takie jak:


● badania krwi (np. morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi i przeciwciał odpornościowych, glukoza na czczo),
● ogólne badanie moczu,
● badanie na różyczkę i toksoplazmozę,
● badania USG,
● krzywa cukrowa,
● badanie czystości pochwy,
● badanie w kierunku HIV i HCV,
● antygen HBs,
● posiew z przedsionka pochwy.
Badania na NFZ – podobnie jak te wykonywane prywatnie – mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki.
W prywatnym gabinecie możesz liczyć dodatkowo na TG już od 30. tygodnia ciąży, co nie jest standardem dla ginekologa NFZ Wrocław. Fundusz nie pokryje również kosztu wykonania badań III trymestru, które mają szczególne znaczenie. Pozwalają bowiem sprawdzić m.in.:
● wydolność łożyska,
● ilość płynu owodniowego,
● ułożenie płodu,
● wady anatomiczne dotyczące np. kończyn czy układu pokarmowego.

„Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy prowadzenie ciąży na NFZ i prywatnie czymś się różni. W obu przypadkach zostaniesz potraktowana z równą empatią i otoczona opieką medyczną na taki takim samym poziomie.”

lek. Yevheniia Sankova

Czy Klinika DCG oferuje badania prenatalne na NFZ?

Prowadzenie ciąży na NFZ czy prywatnie obejmuje również badania prenatalne. Są one ukierunkowane na wczesne wykrycie ewentualnych wad płodu, jak chociażby wady rozwojowe czy nieprawidłowa liczba chromosomów.
Badania prenatalne na NFZ są jednak refundowane tylko w określonych przypadkach. Mogą z nich skorzystać pacjentki, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:
● wiek powyżej 35. roku życia,
● aberracja chromosomowa w poprzedniej ciąży,
● wysokie ryzyko urodzenia dziecka z chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikowo,
● strukturalne aberracje chromosomowe u matki lub ojca dziecka,
● nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych, które mogą wskazywać na wysokie ryzyko nieprawidłowej ● liczby chromosomów lub wady płodu.
O ile spełniasz te wymagania, nie zapłacisz za test zintegrowany (test PAPP-A i beta HCG) oraz badanie I i II trymestru. Zrobisz wtedy badania z krwi i USG na NFZ. Ginekologia DCG zapewnia pacjentkom możliwość prywatnego wykonania tych badań prenatalnych, których nie pokrywa ubezpieczenie zdrowotne, jeśli tylko wyrażą taką chęć.

badania KTG, ciąża

Prowadzenie ciąży w ramach NFZ a prywatnie – jak to wygląda w DCG Wrocław?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy prowadzenie ciąży na NFZ i prywatnie czymś się różni. Jak wskazaliśmy już powyżej, w Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu różnice są niewielkie. W obu przypadkach zostaniesz potraktowana z równą empatią i otoczona opieką medyczną na taki takim samym poziomie.
Jeśli chodzi o prowadzenie ciąży, NFZ finansuje większość badań, w tym również prenatalne. Lekarz prowadzący ciążę zawsze zleca podstawowe badania laboratoryjne, a wykonanie ich w ramach publicznej służby zdrowia może obniżyć koszt prowadzenia ciąży.
W przypadku wizyt prywatnych wygląda to dokładnie tak samo, lecz wymaga uiszczenia opłaty za konsultację lekarską i wykonane badania laboratoryjne. Ciąża prowadzona prywatnie zapewnia jednak dostęp do tych świadczeń, za które Fundusz nie zapłaci, jak np. badanie III trymestru.

USG w ciąży w DCG Wrocław – na NFZ i prywatnie

Czy wykonasz USG ciążowe w DCG? Oczywiście! I to niezależnie od tego, czy umówisz się na wizytę prywatnie czy na NFZ. Jakie rodzaje USG są refundowane? Dotyczy to dwóch badań:
● USG I trymestru (USG genetyczne) – wykonywane między 11. a 13. tygodniem ciąży. Pozwala na wstępne sprawdzenie płodu pod kątem wad genetycznych;
● USG II trymestru (USG połówkowe) – wykonywane między 20. a 22. tygodniem ciąży. Pomaga ocenić rozwój płodu i lokację łożyska.
Prowadząc ciążę prywatnie, możesz dodatkowo wykonać badanie USG III trymestru.

Opieka okołoporodowa w DCG Wrocław – na NFZ i prywatnie

Ciąża i poród to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Emocjom towarzyszącym powitaniu na świecie małego człowieka towarzyszą pewne zmiany zachodzące w organizmie, które mogą powodować dyskomfort i niepewność. Opieka okołoporodowa DCG obejmuje nie tylko badania wykonywane podczas ciąży, ale też np. konsultacje uroginekologiczne po porodzie. Dzięki nim pozbędziesz się wielu problemów, które mogą skutkować m.in. nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów wewnętrznych czy tkliwością blizny po CC.

Ginekologia estetyczna – nowoczesne zabiegi w DCG Wrocław

Warto mieć jednak świadomość tego, że do ginekologa chodzi się nie tylko na coroczne kontrole i prowadząc ciążę. W Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu do dyspozycji kobiet są również innowacyjne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, które nie tylko poprawiają wygląd narządów płciowych, ale przede wszystkich zapewniają większy komfort na co dzień, w tym większą satysfakcję z życia intymnego.
Nowoczesne zabiegi DCG obejmują m.in.:
Labioplastykę – zmiana kształtu warg sromowych techniką laserową. Zalecana przy braku akceptacji własnej anatomii lub wtedy, gdy przerośnięte wargi sromowe sprawiają ból.
Plastykę przedsionka pochwy – ma na celu poprawę estetyki wejścia do pochwy, jak również zwiększenie doznań podczas stosunku.
Hoodoplastyka – polega na wymodelowaniu kształtu napletka łechtaczki poprzez chirurgiczne lub laserowe usunięcie nadmiaru tkanki ją pokrywającej.
Zabiegi z użyciem tropokolagenu – pomaga zrewitalizować okolice intymne, np. po porodzie, przebytym leczeniu onkologicznym lub w okresie menopauzy. Dzięki aplikacji tropokolagenu, pacjentka może zauważyć poprawę w nawilżeniu pochwy, a w rezultacie również większą satysfakcję z życia seksualnego.
Leczenie nietrzymania moczu – sprowadza się najczęściej do zabiegu laserowego. W jego efekcie pacjentka może cieszyć się większą swobodą i komfortem, gdyż przestaje martwić się wstydliwymi wpadkami z pęcherzem.
Zabieg O-shot (orgasm-Shot) – ostrzyknięcie łechtaczki osoczem bogatopłytkowym może ułatwić osiągnięcie orgazmu łechtaczkowego i pochwowego.
Zabieg G-shot (powiększanie punktu G) – przy użyciu kwasu hialuronowego można powiększyć punkt G, aby czerpać większą przyjemność z intymnych zbliżeń.

lek. Jakub Kunkiewicz, Ginekolog, Położnik

Antykoncepcja w DCG Wrocław

Wybór metody antykoncepcyjnej to ważny moment w życiu kobiety, która rozpoczyna aktywność seksualną. Decyzja ta może wpłynąć nie tylko na styl życia, ale też na zmiany zachodzące w organizmie. Antykoncepcja DCG jest dostępna w następujących wariantach:
antykoncepcja hormonalna – może występować pod postacią tabletek lub plastrów, które uwalniają do organizmu hormony zapobiegające zajściu w ciążę;
antykoncepcja mechaniczna i chemiczna – to m.in. popularne środki plemnikobójcze oraz prezerwatywy, które chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;
wkładki antykoncepcyjne miedziane i hormonalne – wewnątrz macicy zostaje umieszczona spirala, która stopniowo uwalnia hormony albo jest wyposażona w miedziany drucik działający plemnikobójczo;
implant hormonalny – w ramieniu zostaje umieszczony niewielki, niemal niewyczuwalny implant, który stopniowo uwalnia hormony;
antykoncepcja awaryjna – zawiera wysoką dawkę hormonu, która uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Przeczytaj więcej o antykoncepcji.

Leczenie niepłodności w DCG Wrocław

Do problemów z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem należy podejść na wielu polach. W Centrum Medycznym DCG stosujemy autorską metodę dr n. med. Mariusza Markuszewskiego, która pomogła w doczekaniu się potomstwa u ponad 90% pacjentów w ciągu ostatnich 20 lat.
Pacjenci mają dostęp do szeregu opcji leczenia, jak chociażby monitorowanie cyklu, stymulacja jajników, przygotowanie do in vitro. W kontekście leczenia niepłodności DCG zapewnia również opcje terapeutyczne, które także są dostępne na miejscu.

Jak wybrać ginekologa – na Narodowy Fundusz Zdrowia czy prywatnie?

Konsultacje ginekologiczne przed porodem budzą wiele wątpliwości wśród przyszłych mam. Z jednej strony, badania na NFZ nic nie kosztują, co jest oczywistą korzyścią w kontekście wydatków, jakie czekają Cię w związku z powitaniem na świecie dziecka. Z drugiej strony, publiczna służba zdrowia nie pokrywa wszystkich badań, jak chociażby USG III trymestru, które okazuje się niezwykle istotnym badaniem.
Wybór ginekologa DCG pozostawiamy Twojej ocenie. Pamiętaj tylko, że nie musisz ograniczać się do jednej opcji. Możesz z powodzeniem prowadzić ciążę u lekarza na NFZ, a dodatkowe badania, które nie są finansowane przez Fundusz, wykonać prywatnie, również w Centrum Medycznym DCG.

Podsumowanie: ginekolog na NFZ czy prywatnie w DCG Wrocław?

W Centrum Medycznym DCG zapewniamy Ci swobodę wyboru. Lekarz prowadzący ciążę czy też przeprowadzający zwykłą wizytę kontrolną może przyjąć Cię na NFZ lub prywatnie – w zależności od dostępności terminów. Na miejscu wykonasz badania na NFZ, w zależności od własnych preferencji i tego, co refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Co mówią o nas opinie? Ginekolog NFZ czy ginekolog prywatny – nasze pacjentki zawsze doceniają troskę i szeroki zakres opieki, jaką są otoczone podczas wizyty w Centrum Medycznym DCG. W obu przypadkach standard usług jest tak samo wysoki, podobnie jak poziom empatii lekarzy.